Vişne Bahçesi

Vişne Bahçesi, on dokuzuncu yüzyılda sanayileşme çabalarının ortasında yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanları yani burjuva, aristok ve arada kalanları anlatan bir eser aslında. Sanayileşme dediğimiz  sadece üretim tarzının değişmesini değil, toplumların yeniden yapılanmasını ,katmanların yer değiştirmesini, yeni siyasi sistemler kurulmasını  ifade eden geniş bir kavram. Yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışan bir Rusya var karşımızda ve de susturulmaya çalışılan muhalefet. İlginç gelmedi değil mi? Hala dünyanın çeşitli bölgelerinde insanlar susturulmaya, düşünceler katledilmeye çalışılıyor. Demek ki insanlığın gelişimi teknolojinin ilerlemesiyle eşit gitmiyor,hatta gerisinde kalıyor.(burada kastımız düşünsel ilerleme ve özgürlük)

Anton Çehov’un 44 yaşında hayata veda etmeden önce yazdığı önemli eserlerinden biri olan Vişne Bahçesi, kaynayan Rus topraklarının bahçeye yansıtılmış halidir aslında. Oyunda her karakter farklı ilmeklerle örülmüş ve minyatür bir toplum oluşturulmaya çalışılmıştır.

Tiyatro sahnesinde “Vişne Bahçesi”ni ilk kez izlediğim için karşılaştırma yapma imkanım yok fakat akıcı ve tam yerinde yer alan esprileriyle sıkılmaya yer bırakmayan bir oyun. Eserin asıl vermek istediği mesajdan sapmamasıyla da daha da akılda kalıcı hale gelmiş.

“Vişne Bahçesi” sırf Engin Alkan’ı görmek amacıyla da gidenler vardır muhakkak, ki haksız değiller, ancak her ne amaçla giderseniz gidin öncesinde mutlaka o dönem hakkında kısa bir bilgi edinin. Bu oyundan kopmamanız için çok yararlı olacaktır.

Tiyatrocu olmak cesaret ve sabır işidir, “Vişne Bahçesi’nin tüm oyuncularına bize güzel bir çarşamba gecesi yaşattıkları için teşekkür ederiz.

Oyunu izlemeden önce mutlaka bir göz atın; http://visnebahcesi.weebly.com/

Oyunu izlemek için;

http://www.ibb.gov.tr/sites/sehirtiyatrolari/tr-TR/Sayfalar/AnaSayfa.aspx

Eseri okumak için;

http://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr/tanim.asp?sid=LTUZ7GJCJO2OV1I5PBRP

2376265

 

 

Reklamlar

About cansuuyamann

Hayata baktığı penceredir insan: “Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma.” Jack Kerouac
Bu yazı Tiyatro içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s